STREFA TESTÓW – ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2014 | Tabanda
0
0,00 zł

Języki

Shopping cart is empty

Header Payments

Bus

PRZEWIDYWANY CZAS DOSTAWY: 30 DNI

DARMOWA DOSTAWA NA TERENIE PL

DPD

WSZYSTKIE STANDARDOWE ZAMÓWIENIA DOSTARCZANE SĄ PRZEZ

Zobacz naszą politykę zwrotów i reklamacji
Credit Card OPCJE PŁATNOŚCI
Metody płatności Metody płatności

Zaloguj

Zaloguj

Nazwa użytkownika witryny Tabanda.
Hasło powiązane z nazwą użytkownika.

Rejestracja

Zarejestruj przez e-mail Zaloguj / Zarejestruj się przezFacebook

Zarejestruj się i zdobądź 10% zniżki na pierwsze zakupy

STREFA TESTÓW – ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2014

STREFA TESTÓW – ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2014

Przekaz STREFY TESTÓW był prosty – pozwolić widzom oswoić i zrozumieć tworzywa: drewno, papier, metal i tekstylia.

W STREFIE TESTÓW nie było zakazów ani ograniczeń. Naszym celem było stworzenie strefy odpowiadającej na ludzką potrzebę interakcji z oglądanymi przedmiotami i materiałami. Chcieliśmy, by odwiedzający mogli testować ich właściwości, sprawdzać potencjał każdego z nich oraz kreatywnie wykorzystywać do budowania i konstruowania wg własnego pomysłu. Zachęcaliśmy tu do uruchomienia wszystkich zmysłów i poszerzenia procesów poznawczych.

Wystawa pokazywała jak surowiec i tworzywo, przechodząc przez ludzki umysł, wyobraźnię i ręce, przekształca się w formy – architekturę, wzornictwo i instalacje artystyczne. Uświadamiała również, że każdy materiał wymaga specjalnego traktowania, szacunku obróbki, cierpliwości, konsekwencji i odpowiedniego czasu pracy.

Choćby najbliższe nam z prezentowanych tworzyw – drewno – wypacza się, kurczy, puchnie, próchnieje, stroni od linii prostych. To materiał pełen sprzeczności i skrajnych cech. Chroni, daje cień i wytchnienie, ale jest też paliwem dla ognia, zniszczenia i katastrofy. Próba bagatelizowania tych indywidualnych cech zawsze skończy się fiaskiem efektu finalnego i naszych zamierzeń.

Chcieliśmy by nasza wystawa była swoistym placem zabaw, na którym każdy, w lekki i przyjemny sposób, może zgłębić tajniki poszczególnych tworzyw.

STREFA TESTÓW – ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2014

DREWNO:
Udostępniliśmy pięć wyjątkowych rodzajów drewna: sosnę, dąb, balsę, heban i korek. Zależało nam na tym, by uczestnicy wystawy mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z każdym z nich, porównania ich wagi, zapachu, faktury, a nawet wyporności. Zbudowaliśmy specjalny stół z równomiernie rozmieszczonymi, pionowymi kołkami, pozwalający zwiedzającym na wyginanie w najróżniejsze kształty namoczonych pasków fornirów. Tuż obok umieściliśmy ręczną prasę, z pomocą której każdy mógł samodzielnie stworzyć cegłę z masy wiórowej.

PAPIER
Tutaj również uczestnicy mogli pobawić się w tworzenie cegieł – tym razem z masy papierowej. Przygotowaliśmy również próbki różnych rodzajów i gramatury papieru, z którymi można było zrobić niemal wszystko – dotykać, oglądać, wąchać, a nawet gnieść, drzeć i niszczyć. Zaproponowaliśmy także dość nietypowy eksperyment – zwiedzający mogli malować flamastrami wodnymi rozmaite wzory na arkuszach kalki, a następnie podziwiać, jak wysychający papier stopniowo wygina się, przyjmując formę niezwykłych, skomplikowanych brył.

TEKSTYLIA
Analogicznie do pozostałych stanowisk, udostępniliśmy gościom kilkanaście rodzajów tkanin, którymi można było swobodnie się bawić – szczególnie zachęcaliśmy do oglądania ich pod lupą i testowania ich elastyczności. Tuż obok postawiliśmy Makro Krosno własnego projektu, z pomocą którego uczestnicy tworzyli wspólną różnobarwną tkaninę.

METAL
Zdecydowaliśmy się na pięć popularnych metali: miedź, mosiądz, aluminium, stal czarną oraz stal nierdzewną. Każdy z nich można było – rzecz jasna – dotknąć, obejrzeć, a także zważyć. Daliśmy gościom możliwość zabawy stalowymi prętami oraz ręczną giętarką, zachęcając ich do tworzenia finezyjnie poskręcanych wężyków. Największe poruszenie budziło jednak stanowisko do wybijania wzorów w miedzianych płytkach. Choć dołączyliśmy do niego szablon z logotypem Łódź Design Festival, bynajmniej nie przeszkodziło to wielu zwiedzającym w popuszczeniu wodzy wyobraźni i stworzeniu własnych, szalonych (a czasem wręcz nieprzyzwoitych) projektów.

STREFA TESTÓW – ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2014

STREFA TESTÓW – ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2014

STREFA TESTÓW – ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2014

STREFA TESTÓW – ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2014

Zwieńczeniem Strefy Testów była instalacja „DRZEWO BRAVE NEW WORLD” – współtworzona przez uczestników festiwalu trójwymiarowa struktura, której kształt z założenia miał wymknąć się spod naszej kontroli. Przygotowaliśmy specjalne moduły ze sklejki, drewna, aluminium, blachy miedzianej, filcu, tyveku i tektury, z których goście samodzielnie konstruowali kolejne elementy drzewa i testowali właściwości materiałów. Zapewniliśmy kombinezony ochronne oraz wszelkie niezbędne do pracy narzędzia. Instalację zainicjowaliśmy samodzielnie podczas otwarcia festiwalu, tworząc pierwsze dwie konstrukcje: meduzę oraz huśtawkę. W przeciągu kolejnych dni festiwalu przestrzeń wystawy zapełniły najdziwniejsze twory: od hamaku, przez samochody, łodzie i samoloty, aż po nakrycia głowy i torebkę. Nie zabrakło również abstrakcyjnych konstrukcji, wijących się gałęzi z przeplatających się materiałów i zwisających organicznych form. Wszystko przybrało formę kreatywnego chaosu, który zupełnie przerósł nasze oczekiwania i przepełnił nas absolutnym zachwytem.

Lokacja: Centrum Festiwalowe I Łódź Design, Łódź, Polska
Data: 09 - 19.10.2014