TERMINAL DESIGNU – GDD 2014 | Tabanda

Zaloguj

Zaloguj

Nazwa użytkownika witryny Tabanda.
Hasło powiązane z nazwą użytkownika.

Rejestracja

Zarejestruj przez e-mail Zaloguj / Zarejestruj się przezFacebook

Zarejestruj się i zdobądź 10% zniżki na pierwsze zakupy

TERMINAL DESIGNU – GDD 2014

TERMINAL DESIGNU – GDD 2014

W tym roku po raz kolejny mieliśmy szansę zaprojektować miasteczko kontenerowe, czyli Terminal Designu podczas festiwalu Gdynia Design Days 2014.

Tegoroczne hasło Gdynia Design Days MIASTO+ jest projektem skupionym na jego mieszkańcach, ludziach w różnym wieku, umownie określanych: 5+ 30+ 60+. Bardzo istotne są relacje pomiędzy mieszkańcami, a przestrzenią miejską. Niezmiernie ciekawe jest wzajemne oddziaływania miasta na ludzi i ludzi na miasto.

MIEJSCE
Terminal Designu jest bardzo istotnym punktem na mapie Gdynia Design Days. Zawsze umiejscawiany w ważnych punktach miasta, staje się dostępny dla szerokiej publiki mieszkańców i ludzi, dla których Gdynia jest tymczasowym domem w okresie wakacyjnym. Tym razem pojawia się na Placu Kaszubskim, skrzyżowaniu ulic Świętojańskiej, Starowiejskiej i Wójta Radtkego. Pierwotnie, Plac był Rynkiem Kaszubskim, na którym odbywał się handel i codzienne, barwne życie miejskie. Był łącznikiem pomiędzy ludźmi, a przemysłem portu w Gdyni, istotnym punktem w unikatowej, modernistycznej tkance miejskiej. Ta lokalizacja jest na pewno zapalnikiem do depaty i rozwinięcia hasła festiwalu MIASTO+.

ARCHITEKTURA
Terminal Designu zbudowany jest z kontenerów i drewnianych konstrukcji inspirowanych klimatem portowym. Taki budulec tworzy przestrzeń unikatową, niekonwencjonalną i mocno osadzoną na gdyńskim gruncie. Tegoroczny Terminal skupia się wokół istniejących w tym miejscu terenów zielonych. Sprawia to wrażenie ciekawej, industrialnej architektury z dającym wytchnienie ogrodem w środku. Takie działanie dowodzi, że choć Terminal umiejsowiony jest na skrzyżowaniu ruchliwych ulic, ma on swoją intymność i odosobnienie. Uzyskanie balansu pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem stało się głównym celem projektowym tej przestrzeni. Terminal jest otwarty w stronę miasta, przy jednocześnie spójnej strukturze wnętrza.

ZAWARTOŚĆ
Terminal Designu wypełniają przede wszystkim funkcje edukacyjne tj. wykłady i warsztaty oraz wystawa dotycząca tematyki MIASTO+. Właśnie tutaj można poznać i posłuchać specjalistów, znawców i miłośników tematów związanych z projektowaniem. Każdy również może sprawdzić swoje umiejętności manualne w strefie warsztatowej. Dodatkowo Terminal urozmaica Księgarnia, Projekt Market tj. sklep z pomysłowymi produktami projektantów, ciekawie zaaranżowany Pressroom-em z pięknym widokiem oraz Punkt Info. Zwieńczeniem wszystkich atrakcji w Terminalu jest ogólnodostępna strefa Chillout-u. MIASTO+ to nie tylko edukacja, to również po prostu dobre samopoczucie i możliwość relaksu w miejskich zaułkach. Tej strefie została poświęcona duża część uwagi i jest ona efektem współpracy kilku grup projektowych. Dzięki grupie projektowej ‘Gdyby‘ zjemy coś dobrego przy wielkim stole, jednoczącym pokolenia i prowokującym do interakcji. Wszystko to odbywa się na piedestale pomnika Antoniego Abrahama – historycznego propagatora polskości Pomorza i kaszubskiego działacza społecznego. Pewne jest, że posiłki z Antonim należą do niezapomnianych. Tuż obok można się pokołysać na olbrzymiej sofie lub poleżeć na trawie. Grupa projektowa Beton przygotowała z kolei specjalnie coś dla dzieci. Kiedy one są w wirze zabawy, rodzice i dziadkowie mogą wypocząć na huśtawkach i leżakach. Dla innych uczestników, studio Malafor przygotowało projekt mobilnych szklarni, w których można uprawiać grządki. Strefa relaksu to miejsce spotkań, luźnych rozmów i pretekst do korzystania z dobrodziejstw lata. Przede wszystkim klamra spinająca wszystkie pokolenia na jednej, ciekawej przestrzeni. Budujemy mosty i łączniki pomiędzy ludźmi w różnym wieku, dbamy o każdego. Daje to jasny komunikat, że szczęśliwi ludzie to harmonijne miasto.

Mieszkańcy Gdyni identyfikują się ze swoim miastem i są szczęśliwi (wynika z raportu „Diagnoza społeczna” opublikowanego przez Radę Monitoringu Społecznego w Warszawie ). Sprawdźcie dlaczego!

TERMINAL DESIGNU – GDD 2014

TERMINAL DESIGNU – GDD 2014

TERMINAL DESIGNU – GDD 2014