Cześć! Świetnie dziś wyglądasz :)

Szukaj

LOOKING THROUGH OBJECTS

21 cze, 2023

LOOKING THROUGH OBJECTS

Współczesne polskie projektantki,
Nowe Muzeum Sztuki NOMUS

WYSTAWA

Współczesne polskie projektantki  

Na wystawie znajdują się starannie wyselekcjonowane obiekty autorstwa kilkunastu polskich twórczyń, a także zdjęcia. teksty kuratorskie, fragmenty wywiadów i poszerzone opisy tych obiektów. Elementem wiodącym są prace projektantek ilustrujące zmiany jakie dokonały się w ostatniej dekadzie zarówno w Polsce, jak i ich osobistych doświadczeniach. Za pomocą różnorodnych form przekazu polski dizajn ukazany jest jako narzędzie społecznej i kulturowej zmiany.

OD KURATORÓW

Design lokuje się gdzieś na przecięciu sztuki, rzemiosła i przemysłu.

Wzornictwo rozumiane w ten sposób odzwierciedla zmiany kulturowe, społeczne i gospodarcze na przestrzeni lat. W ciągu ostatniej dekady wnikliwość i całościowe myślenie stały się kluczowymi wartościami w projektowaniu, zastępując efektowne i sezonowe wzornictwo, które obserwowaliśmy w przeszłości. Dziesięć lat temu Polska nie była marką projektową, a jedynie znanym podwykonawcą dla globalnych brandów. Obecnie jest cenionym partnerem projektowym, biznesowym i strategicznym, który wyróżnia się oryginalnym rzemiosłem, jakością wzornictwa i rozsądnymi cenami. W tych zmianach coraz wyraźniej uczestniczą kobiety, aktywne i niezależne projektantki o wyrazistych postawach.

Narracja wystawy Looking Through Objects skupia się na kobietach, współczesnych polskich projektantkach. Punktem wyjścia jest kuratorski wybór obiektów pozwalających przyjrzeć się zachodzącym w Polsce przemianom. Prezentowane przedmioty należą do różnych kategorii: od seryjnych, przemysłowych produktów po kolekcjonerskie unikaty. Postawy projektantek też są zróżnicowane – od pragmatycznej realizacji zamówień, po artystyczne, intuicyjne poszukiwania twórczej wolności.

Z każdą z autorek spotykaliśmy się kilkakrotnie, by rozmawiać o inspiracjach, indywidualnych strategiach i relacji z materią. Chcieliśmy zrozumieć ich wpływ i udział w zachodzącej zmianie. Zaprezentowana przez projektantki wielość strategii twórczych dowodzi, że sztuka, rzemiosło i technologia, które chętnie oddzielamy od siebie, w istocie są połączone i mogą współistnieć w jednym projekcie. Design jest katalizatorem dla sztuki, rzemiosła i przemysłu, a jednocześnie środkiem wyrazu indywidualnych, kreatywnych wyborów autorek.

PROJEKTANTKI, TWÓRCZYNIE

PROJEKTANTKI: Agnieszka Aleksandra Bar, Alicja Bielawska, Alicja Patanowska, Anna Bera, Izabela Sroka & Julia Cybis, Justyna Popławska, Karina Marusińska, Karina Królak & Patrycja Smirnow, Magda Jurek, Maja Ganszyniec, Malwina Konopacka, Maria Jeglińska, Megi Malinowsky, Monika Patuszyńska, Róża Brito, Wiktoria Szawiel

Kuratorzy: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Gian Luca Amadei, Dario Lombardi
Koordynacja: Agata Abramowicz, Gabriela Brdej
Identyfikacja wizualna i projekt graficzny wystawy: Kasia Kubicka
Projekt aranżacji wystawy: Dominika Janicka
Promocja i komunikacja: Paulina Szwaj
Edukacja: Noemi Etush, Nadzieja Mielewczyk
Partnerzy: Uniwersytet SWPS, School of Form, Instytut Kultury Polskiej w Londynie
Patroni medialni: VOGUE, LINIA, trojmiasto.pl, gdansk.pl

DZIĘKUJEMY

Bardzo dziękujemy za ten zaszczyt znalezienia się wśród tylu zdolnych kobiet, projektantek i twórczyń. Ukłony dla kuratorów wystawy za Waszą wrażliwość, czułe obserwacje i przyjemność rozmowy. Chylimy czoła wszystkim zaangażowanym osobom i instytucjom dzięki, którym wystawa została zrealizowana w Nowe Muzeum Sztuki NOMUS w Gdańsku.

Na wystawie zaprezentowaliśmy krzesło Trojka w kolorze zielonym miętowym wraz z dębowymi elementami. Kolekcja Trojka to trzy różne typy oparcia, które subtelnie zmieniają charakter każdego krzesła i sprawiają, że kolekcja ma swoją indywidualną dynamikę.

Udostępnij

polecane produkty

Napisz do nas